Even complicated and confusing topics will be easily developed and covered if you request our help writing an essay. Place an order today!

MT is a manufacturer of children’s Mobile Phones. In the Budget-setting process, Budget X was prepared by lower and middle management. Budget Y was prepared by senior management.
X Y
Unit Sales 20000 30000
Dollar Sales $600,000 $900,000
Less: Variable expenses:
Direct materials 260,000 360,000
Direct Labour 40,000 60,000
Variable Overhead 60,000 75,000
Variable Selling and administrative expenses 60,000 60,000
Total Variable expenses $420,000 $555,000
Contribution margin $180,000 $345,000
Less: Fixed expenses:
Manufacturing Overhead $60,000 $50,000
Selling and administrative 100,000 80,000
Taxes and Interest 10,000 10,000
Total fixed Expenses $170,000 $140,000
Net Profit (Loss) $10,000 $205,000
Required
a) Calculate the cost per unit for the Variable costs (2 marks)
b) Why do you think budget X has high costs and low sales forecasts?



testimonials icon
 I really need help. I am pursing my masters in humans resources I would love one interviewee to work in a human resources department. one...
testimonials icon
Instructions attached Malicious Activity Paper (JMW4) Overview You are a manager of a Web developm...
testimonials icon
After completing the assigned readings, Chapter 2, chapter 3 and chapter 8 Each initial discussion posting must be between 500 words . Posts, espec...
testimonials icon
2x Government Homework Essays: Minimum 550 words each. 1100 Total. Will provide details in handshake....
testimonials icon
After reviewing the text titled International and Intercultural Interpersonal Communication, visit The Hofstede Centre (http://geert-hofstede.com/n...
testimonials icon
I need someone to do two examams of precalc...
testimonials icon
06067 Topic: FINAL PICOT TEMPLATENumber of Pages: 1 (Double Spaced)Number of sources: 4 Writing Style: APA Type of docu...
testimonials icon
you already know. each question must answer with three paragraphs ...
testimonials icon
Describe the qualitative design (or methodology) of the article you selected. Present the strengths and limitations of th...

Other samples, services and questions:

Calculate Price

When you use PaperHelp, you save one valuable — TIME

You can spend it for more important things than paper writing.

Approx. price
$65
Order a paper. Study better. Sleep tight. Calculate Price!
Created with Sketch.
Calculate Price
Approx. price
$65