Even complicated and confusing topics will be easily developed and covered if you request our help writing an essay. Place an order today!

Your income is $100 a week. The grocery store where you shop sells eggs for

$10 apiece and wine for $20 a bottle. But, starting in June, your Aunt Agnes

offers to pay for half your egg purchases, so eggs only cost you $5 a week.

With Aunt Agnes’s offer in place, you buy 12 eggs and 2 bottles of wine each

week.

  1. Draw a diagram that illustrates your budget lines in May and June.

  2. In June, how much is Aunt Agnes spending on you per week? (Your answer should be a number of dollars.)

In July, Aunt Agnes stops subsidizing your egg purchases and instead gives you a weekly cash gift equal to the amount you calculated in question 2 .

  1. Add your July budget line to the picture.

  2. True or False: You are exactly as happy in July as in June. Use your diagram to justify your answer.

B. The Pullman Company has a lot of pull in the town of Pullman, Illinois. Everybody in town is identical, and they all work for the company, which pays them each $10 a day. Their favorite food is apples, which they get from a mail order catalogue for $1 apiece.

  1. Draw the typical resident’s budget line between “apples” and “all other goods” (measured in dollars). Draw in the optimum point.

6. Pullman plans to lower the wage rate to $8 a day. Draw the new budget line.

Pullman has discovered that if residents are less happy than they were at $10 a day, they will all leave town. To prevent this, Pullman has offered to subsidize everyone’s apple purchases: From now on, if you are a Pullmanite who buys an apple, you will pay only a fraction of the cost and the company will pay the rest. Pullman plans to choose a fraction which is just large enough to keep people from leaving town.

  1. Draw the new budget line. Indicate the new budget point. Label the corresponding quantity of apples A.

  2. d) Use your graph to illustrate the amount that Pullman spends on the apple subsidy. (Hint: How much of your $8 income do you have left over after buying A apples? How much of your $8 income would you have left over if you bought A apples at the unsubsidized price of $1 apiece? Where is the difference coming from?

  3. True or False: Pullman could end up spending just as much on the apple subsidy as it saves by lowering wages.

Your income is $100 a week. The grocery store where you shop sells eggs for $10 apiece andwine for $20 a bottle. But, starting in June, your Aunt Agnes offers to pay for half your eggpurchases,…

testimonials icon
Surname 1Name of studentName of tutorCourseDateComputer communicationOne of the main problem from the beginning of time is finding the proper communi...
testimonials icon
(No subject)MFmaram faisal |Today 9:39 AMYou    *Know all the important terms we...
testimonials icon
Electerical power Transmission  10 pages length ...
testimonials icon
Daly, F., White, T., & Vogel, D. (Writers). (2000). Business ethics: A 21st-century perspective [Video file]. Retrieved from; https://allaplu...
testimonials icon
The first step of trekking to the Kalahari Desert to live the Ju/'hoansi Bushmen, I must first...
testimonials icon
Assignment 3: VoIP Part 1 (Work Breakdown Structure)  This assignment contains two (2) deliverables: a summary document to be...
testimonials icon
Throughout this course you will prepare a comprehensive 2,500-word financial analysis (excluding tables, figures, and addenda) of a chosen company...
testimonials icon
Students will need to post a link to an article from Wall Street Journal regarding a current event (something in the last 6...
testimonials icon
Explain the difference between a project and operations. Mention examples...
testimonials icon
Focus: Approaches to ValidityResearchers, in their quest for validity, ask questions like: “Am I measuring what I intend to measure? A...
testimonials icon
Revenue by Category$32,249$7,136$32,501$70,229$86,454Lawn MaintenanceTrees & PlantsPatio and FurnitureFountains and IrrigationLan...

Other samples, services and questions:

Calculate Price

When you use PaperHelp, you save one valuable — TIME

You can spend it for more important things than paper writing.

Approx. price
$65
Order a paper. Study better. Sleep tight. Calculate Price!
Created with Sketch.
Calculate Price
Approx. price
$65