Even complicated and confusing topics will be easily developed and covered if you request our help writing an essay. Place an order today!

Option #1: Comprehensive Project CostingPart 1: Restaurants offer a variety of menu items which have different sizes, ingredients, packaging, and demand. In addition, made-to-order restaurants go one step further and may have different renditions of the same menu items based on how a customer orders them. Take for example, Chipotle, for the same price, steak tacos could be “crispy” or “soft”, may have white, brown, or no rice, may or may not contain one of three types of salsa, could have cheese or sour cream or neither, and may or may not have lettuce, black or pinto beans, or other vegetables. Combinations for that one menu item are virtually endless!Profit margins in the restaurant industry are small, and operating costs are high. Good product costing is essential for survival in the business. This project option will allow you to apply your knowledge of product costing to the restaurant industry.Select a nationally recognized fast casual restaurant chain that offers made-to-order menu items, except a restaurant primarily engaged in making pizza. Some examples would be Chipotle Mexican Grill, Five Guys, Noodles & Co., Panera Bread, and Dunkin Donuts.For the restaurant chain you have selected, you will need to research and locate company information, menus, and financial information to assist you with the requirements of this project.Not every chain will have the same financial information available, so it may be necessary to generate your own “fictitious” data in order to complete the required tasks. If you do need to create data, be clear in your computations which data is taken from publicly available information (provide the sources) and which data has been generated by you.Choose 3 menu items from the menu of the restaurant. Familiarize yourself with the products including the ingredients, processing method, general selling price in your area, packaging requirements, and accessories (straw, sweetener, fork/knife, condiments, etc.). Submit your selected restaurant chain to your instructor and write 1-2 paragraphs on your rationalization for selection, noting which portfolio option you selected, in Microsoft Word. In addition, create a chart in Microsoft Word with the 3 menu items that you have chosen and populate it with the data you have researched on each of those items regarding ingredients, variance in preparation, price point, packaging, accessories, and any other relevant information you feel is helpful.Part 2: From the cost information you were able to find or generated on your own, provide responses in Microsoft Excel to the following questions. Reference your calculations to show tracing where numbers come from. (For assistance with Microsoft Excel, please refer to Lynda.com for tutorials.)Compute the cost of each product under the simple/traditional costing method. For period costs, use direct labor hours.Compute the net operating profit margin of each product using the simple/traditional costing method.Compute the total overhead and period cost allocation under activity-based costing (ABC) assumptions for each product.Compute the per unit ABC cost of each product.Compute the net profit margin of each product using the ABC costing method.Compare the net profit margin of the products under the simple/traditional cost assignment and the ABC assignment for each product. Evaluate the difference.In a Microsoft Word document, write an accompanying memo explaining to the CEO what the costing methods are, the differences between the methods, and which method seems to make sense in this scenario. Also include the pros and cons of the method you are recommending, and why you feel the pros outweigh the cons.Your paper should meet the following requirements:Minimally 7-10 pages in length (not including the title page and the reference page).Assignment should follow APA guidelines with respect to use of subheadings, 1” margins, and double spacing.References should include your textbook plus 2 additional credible academic references. All sources used, including your textbook must be referenced; paraphrased and quoted material must have accompanying citations and cited per APA guidelines.Use of CSU Global Library is necessary.

testimonials icon
Reflect: Please take some time to reflect on how the concept of global citizenship has shaped your identity, and think ab...
testimonials icon
During this course, you have developed many of the artifacts utilized by project managers. You have learned that, contrary to common misconceptions...
testimonials icon
Name_____________________________Restaurant Nutrition AssignmentGo to the website of your favorite restaurant, and select four different menu items....
testimonials icon
 An abundance of evidence can be found on almost any medical issue or health topic. Often, the availability of information is not the conce...
testimonials icon
Hi, need to submit a 500 words essay on the topic The Mayflower Pilgrims by Edmund Janes Carpenter.They originated from the towns and villag...
testimonials icon
Write an op ed piece for a major English-language newspaper. It must be a minimum of 3...
testimonials icon
In health care, confidentiality is vital. In this assignment, you will learn about the importance of confidentiality and various laws that were e...
testimonials icon
Running head: EQUAL PAY FOR ALL1Equal Pay for All, for Equal JobStudents NameInstitution Affiliation2EQUAL PAY FOR ALLEqual Pay for All for Equal Job...
testimonials icon
Produce a critical and evaluative essay on service user involvement. Part 1 – Assignment Brief:...
testimonials icon
SecurityWeaknesse...
testimonials icon
Read the Case Study and answer the "Discussion Points" in a clear but concise way. Be sure to reference all sources cited and use APA form...
testimonials icon
Why Strengths? Can you name your top 5 strengths? Yes, those things that you are naturally really good at? Scientific research shows th...

Other samples, services and questions:

Calculate Price

When you use PaperHelp, you save one valuable — TIME

You can spend it for more important things than paper writing.

Approx. price
$65
Order a paper. Study better. Sleep tight. Calculate Price!
Created with Sketch.
Calculate Price
Approx. price
$65